Tinea Barbae

0
1

Tinea Barbae Nedir?

Tinea Barbae, sakallı bölgelerde ortaya çıkan cilt ve saçların mantar enfeksiyonuna verilen isimdir. Genellikle yetişkin erkeklerde ve ergenliğin son döneminde gençlerde görülme eğilimindedir. Günümüzde hijyene verilen önemin artması ile oldukça az görülmektedir.

tinea barbae nedir ve tedavisi nasil yapilir

Sıklıkla yapılan hatalar t. barbae enfeksiyonunu folikülit ile karıştırmaktır. Oysa folikülit, saç foliküllerinin bakteriyel kaynaklı enfeksiyonudur. Nadirde olsa aynı bölgede hem folikülit hem de t. barbae üst üste binebilir. Bu duruma süperenfeksiyon adı verilir.

Tinea Barbae Nedenleri Nelerdir?

Tinea barba çoğunlukla berber hastalığı olarakta bilinir. Bunun nedeni mantar etkeninin traş esnasında insandan insana bulaşmasıdır. Bu enfeksiyona neden olan etkenlere dermatofitler adı verilir. Bilinen dermatofit enfeksiyonları şöyledir:

 1. Tinea Capitis
 2. Tinea Barbae
 3. Tinea Korporis
 4. Tinea Faciei
 5. Tinea İnguinalis
 6. Tinea Pedis
 7. Tinea Unguium

Dermatofitler sahip oldukları bazı enzimler nedeniyle cildin dış katmanların sertleşmeye neden olmaktadırlar. Dermatofitler genellikle dış yüzeyde etki göstersede üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyon binme eğilimi olduğundan hızlıca tedavi edilmelidir.

Tinea Barbae’ye Neden Olan Dermatofitler Hangileridir?

Esas olarak barbae enfeksiyonundan sorumlu dermatofitleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Trichophyton rubrum
 • Trikofitton mentagrophytes var granulosum
 • Trichophyton verrucosum
 • Microsporum canis
 • Trichophyton violaceum
 • Trichophyton megninii
 • Trichophyton schoenleinii

Bu dermatofit türleri iklim, yaşam koşulları, coğrafi bölge ve hayvanlarla temas durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Tinea Barbae Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Çok hafif durumlarda barbae enfeksiyonları oldukça az belirti ve bulgu ortaya çıkarmaktadır. Döküntü görülmeksizin kaşıntılar görülebilir. Yazımızda genellikle barbae terimi kullanılsa da bıyık bölgeleri de bu enfeksiyon için risk altındadır.

Tüm dermatofit enfeskiyonlarında görülen halka şeklinde pembe kırmızı halkalar sıklıkla karşımıza çıkar. Etkilenen bölgelerde saç dökülmesi ve kaşıntı ön plana çıkan semptomlardandır.

Tinea Barbae’nin Tedavisi

Barbae tedavisi için öncelikle etkilenen bölgedeki kılların tedavi edilmesi ve topikal anti fungaller ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Şiddetli durumlarda oral anti fungaller kullanılabilmektedir. Sıklıkla kullanılan anti fungal ilçaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Flukonazol
 2. Griseofulvin
 3. İtrakonazol
 4. Terbinafin

Mantarın tamamen ortadan kaldırılabilmesi için 4-6 hafta boyunca farmakolojiktedavi kesilmemelidir. Bazı kompleks durumlarda antifungal tedaviye ek olarak anti bakteriyel tedaviler uygulanabilir.

Sakal Mantarı Nasıl Önlenir?

Sakal mantarında korunmak istiyorsanız mutlaka şu önerilerimize uyunuz:

 • Sakal alanının traş edilmesi için mutlaka her seferinde temiz traş bıçakları kullanınız.
 • Havlu gibi kişisel eşyaların kullanımına dikkat edelim.
 • Barbae enfeksiyonu riski varsa yüz bölgenizdeki tüyleri alın.
 • Özellikle hayvanlarla temas sonrasında yüzümüze ve tüy içeren bölgelerimize dokunmamaya özen gösterelim.
 • Traş sonrası etkilenen bölgenin dezenfekte edilmesi

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

TEILEN
Sonraki İçerikParonişi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here